Brno, Rehaprotex 6. 11. 2002

(seznámení s Fellinym)

Jako každý rok, také letos jsme se s přítelem vypravili na výstavu protetických pomůcek v Brně na Výstavišti. Letos jsem však nemohla dospat, protože tento den byl pro mne významným. Měla jsem poprvé uvidět pejska - labradorského retrívra béžové barvy s uměleckým jménem Felini, kterého pro mne připravují a cvičí manželé Tomášů z Pomocných tlapek.

Dlouho jsem čekala - vlastně rok, než se našel vhodný pes, protože po něm potřebuji trochu více než běžné úkony a také povahově si musíme být blízcí. Feliniho výcvik je teprve v začáteční fázi. Narodil se 14. 10. 2000 a do pomocných tlapek přišel teprve v září 2002. Ne každý pes se pro výcvik na asistenčního psa hodí a nejprve musí projít zkušební dobou, jestli tyto podmínky splňuje. Felíšek splnil na výbornou a tak se můj sen začíná uskutečňovat.

Moc jsem se toho setkání bála. Asi stejně tolik, jako jsem se na něj těšila. Co když mě nepřijme ... nebudu pro něj ta pravá...? Hned první vteřina našeho setkání vyvrátila všechny mé obavy a můžu říct, že to byla vzájemná láska na první pohled. Jirka (pan cvičitel Tomášů) mi jej přivedl k autu, kde jsem čekala až budeme mít lístky na vstup a Felini mi jemně hlavou podebral ruku (sama ji nezvednu), lehce si ji přehodil přes sebe a opřel se předními packami o sedadlo těsně vedle mé nohy. Dostala jsem pusinku a pak mi v objetí něžně čuchal ucho - něco hezkého mi šeptal. Byla to nádhera. Pak ještě musel zpět do auta a dojeli jsme k výstavní hale, kde "Pomocné tlapky" měli mít předváděcí akci a stánek.

Vysedli jsme, ještě se vyvenčili pejsci - byl tam taky Ben od paní Jarky a Apolenka od slečny Renáty. Dorazili jsme na místo, chvilku popovídali s ostatními a my jsme si pak s Mirkem (mým přítelem) převzali Felíška a šli zkoumat okolí. Byla jsem představena skvělému mladému muži Karlovi Kořínkovi, který má také pejska - fenku labradorského retrívra Sáru. Hezky jsme si popovídali. Moc se mu líbí, že se u nás konečně asistenční psi začali cvičit a uznává, že jsou pro nás skvělými pomocníky. I on se snaží sehnat penízky na Feliniho výcvik. Okolo 15h měli lidé z "Pomocných tlapek" a jejich klienti povídání a ukázky z výcviku. I my jsme byli se všemi na pódiu - Felíšek se už taky ukázal.

Měli jsme ho jen pro sebe od 9.30h do 17.30h, ale strašně rychle to uteklo. Felini je skvělý kamarád a mazel. Je nádherný a velmi vnímavý, dokonce se pokoušel mi již pomáhat a snažil se zvedat mi ruku, když mi spadla mimo vozík a několikrát se mu to již i povedlo. Velmi dobře reaguje na povely i tiché a okamžitě pochopil, kdo je jeho, protože si mě i hlídal a radostně se ke mě vracel. Když se pomazlil s někým cizím, okamžitě mi šel dávat najevo svou lásku a něžně se ke mě tulil. Myslím si, že Jirka dobře zvolil a vybral pejska, který se narodil pro mě a já nevěřím na náhody. Můj tatínek byl narozen 7. 10. (zemřel ve věku 52.let, byl pro mne vším) a Felíšek je 14. 10. a to teda opravdu není náhoda.

Doufám jen, že se nic nepřihodí, najde se dostatečná částka na dokončení výcviku a krmení a na jaře (2003)bude Felini už jen můj ... opravdu můj kamarád, společník, pomocník....prostě moje všechno. Moje sluníčko, díky kterému již nikdy nebudu sama. A budu o hodně samostatnější!!!!

Chtěla bych ještě poděkovat všem okolo "Pomocných tlapek", kteří tuto záslužnou a pro nás velmi potřebnou práci dělají, protože nám dávají štěstí, naději a vyhlídku na lepší život....

A ještě bych chtěla oslovit všechny, kdo nějak mohou zapůsobit nebo ovlivnit to, aby byl asistenční pes zaveden do zákona stejně jako pes slepecký a tím dostal i stejné možnosti a práva!!! Pro nás je tento pes stejně důležitý a pomocný jako pro slepce. Ba někdy i důležitější - může nám totiž zachránit život!!!!!!

Tak moc se máme rádi!
Před všemi jsem ukázal, jak se mi budoucí panička zamlouvá. ...Felliny
Více fotografií naleznete zde Felliny 2002 .
Zpět nahoru